Alergia na mleko u dzieci i dorosłych – objawy, produkty zastępcze

Alergia na mleko u dzieci i dorosłych – objawy, produkty zastępcze

Choć zdecydowana większość naukowców uważa, że ani dziecko, ani dorosły człowiek nie powinien w ogóle spożywać mleka krowiego, to wielu z nas nie wyobraża sobie codziennej diety bez tego składnika w pożywieniu. Pić czy nie pić? Sprawa jest bardziej skomplikowana – wiele produktów, których nie podejrzewalibyśmy o zawartość mleka krowiego, w istocie mogą go zawierać, jak choćby chleb czy wędliny. Alergia na mleko u dzieci i dorosłych – co robić?

Alergia pokarmowa na mleko – jakie objawy?

Atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, swędzenie skóry, kaszel, kichanie, katar, nawracające zapalenia gardła, a nawet migreny, zapalenie spojówek czy zaburzenia układu moczowego – to najczęściej pojawiające się objawy uczulenia na mleko. Jeśli nie mamy pewności, czy to właśnie ten składnik codziennej diety wywołuje u nas uczulenie, dobrze jest zgłosić się do lekarza, który wykryje alergen.

Mleko krowie jest niezdrowe

Wedle badania specjalistów mleko krowie jest niezdrowe – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ma to nie tylko związek z wysokim przetworzeniem mleka w dzisiejszych czasach, ale i z jego właściwościami odżywczymi. Mleko krowie zawiera dużo więcej białka, niż mleko ludzkie, co wpływa na zły rozwój dziecka, które otrzymuje jego większą ilość niż potrafi strawić i niż potrzebuje jego organizm. Cielę jest wielokrotnie większe niż niemowlę i musi stanąć na nogi w ciągu jednego dnia, a także chodzić od razu po narodzinach – stąd ta różnica. Człowiek jest jedynym zwierzęciem na świecie, które pożywia się mlekiem innych istot.

Jakie zastępstwo dla mleka krowiego?

W przypadku alergii pokarmowej na mleko nie ma większego problemu – można go zastąpić z powodzeniem mlekiem sojowym, kokosowym, migdałowym czy ryżowym. Wszystkie odmiany mają ciekawe smaki, można z nich tworzyć ciasta i dodawać do popularnych potraw, jak muesli, a do tego są zdrowsze dla naszego organizmu.