Alergia na słońce. Czy to możliwe, jak się objawia, jak leczyć?

Alergia na słońce. Czy to możliwe, jak się objawia, jak leczyć?

Promienie słoneczne, choć tak miłe dla naszej skóry i powodujące pożądaną ( w naszym kręgu kulturowym) opaleniznę, są szkodliwe dla naszego ciała. Nic więc dziwnego, że słońce może wywoływać również reakcje alergiczne – alergia na słońce wcale nie należy do rzadkości i może pojawić się u każdego – nawet osoby, która kiedyś nie miała tego problemu. Jak to wygląda w praktyce? I czym różni się od standardowego poparzenia słonecznego, jakie często spotyka nas na wakacjach?

Wrodzona czy nabyta?

Kiedy uczuleni na słońce jesteśmy od dziecka, schorzenie nazywa się fotodermatozą idiopatyczną (samoistną) i pojawia się już po pierwszym kontakcie z promieniami słonecznymi. W innym przypadku mówimy o fotodermatozie egzogennej, nabytej, spowodowanej kontaktem z substancją zwiększającą wrażliwość na słońce. Mogą to być niektóre kosmetyki (często perfumy), środki antykoncepcyjne i inne leki (przeciwbólowe, antybiotyki), niektóre zioła. Wystarczy działanie substancji fototoksycznej i promieniowania UV w odpowiednio dużej dawce, np. podczas opalania.

Alergia na słońce – objawy

Fotodermatoza objawia się czerwonymi małymi bąblami, które wywołują nieprzyjemne swędzenie. Zazwyczaj pojawiają się już po kilku minutach od kontaktu skóry ze słońcem, nie można więc tu mówić o zwyczajowej reakcji organizmu po zbyt długiej ekspozycji. Zmiany znajdują się tylko w tych miejscach, które miały bezpośredni kontakt ze słońcem.

W przypadku reakcji fotoalergicznej jest inaczej. Swędzące wypryski pojawiają się ok. 24-48 godzinach od opalania i co bardzo ważne – rozprzestrzeniają się poza obrębem miejsc, w których doszło do kontaktu skóry ze słońcem. To podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami alergii.

Jak ( i czy) leczyć?

Leczenie alergii na słońce jest koniecznością – w przeciwnym wypadku choroba może się pogłębiać i następny atak może być dużo silniejszy. Konieczna będzie wizyta u dermatologa – przed wizytą chronić skórę maścią zawierającą cynk i unikać promieni słonecznych.

W przypadku reakcji fotoalergicznej lub fototoksycznej należy wyeliminować szkodliwy czynnik, który wywołuje alergię. Należy odstawić wszelkie kosmetyki i leki, wzmacniać organizm wapnem i również spotkać się z lekarzem, który może zaproponować leczenie fotochemioterapią, środkami malarycznymi lub beta-karotenem.