Aparat ortodontyczny – moda na piękny uśmiech

Aparat ortodontyczny – moda na piękny uśmiech

Wady zgryzu mają swoje początki już w niemowlęctwie, a nawet w okresie przed narodzinami, kiedy na rozwój kości szczęki ma zakażenie wirusowe lub bakteryjne albo nieprawidłowe ułożenie dziecka w macicy. Po narodzinach rodzice mogą i powinni zadbać o prawidłowy rozwój zgryzu swoich dzieci. Wszelkim wadom sprzyja zbyt długie (po pierwszym roku życia) karmienie butelką, nieuzasadnione podawanie smoczka, zwłaszcza jeśli jest źle dobrany, a także niewłaściwa higiena zębów mlecznych. Stan zdrowia mleczaków wpływa na rosnące pod nimi zęby stałe, a przedwczesna utrata pierwszych ząbków, spowodowana chorobami przyzębia, zmniejsza ilość miejsca dla zębów stałych. Tak zaczynają się problemy.

Jak działa aparat na zęby?

Najprościej można powiedzieć, że aparat ortodontyczny ma za zadanie wyrównać zęby oraz prawidłowo ustawić je w łuku zębowym. Poprzez korekcję ułożenia zębów przywraca właściwe zwarcie między szczęką a żuchwą. Aparat wywiera długotrwały, stały nacisk na niektóre zęby, i wymusza niejako ich przemieszczanie się względem siebie. Pamiętać trzeba, że przywrócenie właściwego ułożenia zębów to kwestia nie tylko kosmetyczna, to również zapobieganie wielu schorzeniom, jak choroby dziąseł, próchnica, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, bóle głowy.

Tu pojawia się pytanie, jak długo trzeba nosić aparat na zęby, aby osiągnąć zamierzony efekt? Leczenie aparatem ortodontycznym jest niestety długotrwałe i wymaga częstych, regularnych kontroli lekarskich. Dodatkowo w przypadku osób dorosłych leczenie to jest dość kosztowne. Średnio aparat trzeba nosić przez okres dwóch lat. W bardziej skomplikowanych przypadkach czas ten może ulec znacznemu wydłużeniu.

Właściwa higiena

Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga wręcz przesadnej dbałości o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim pierwszym etapem korekcji wad zgryzu powinno być wyleczenie zębów i usunięcie z nich kamienia, a niekiedy także usunięcie niektórych zębów. Osoby, które noszą aparat, wszędzie muszą zabierać ze sobą szczoteczkę do zębów, ponieważ każdy najmniejszy posiłek wymaga natychmiastowego wyczyszczenia zębów i aparatu, aby cząsteczki jedzenia pozostające między częściami aparatu nie powodowały szybkiego rozwoju chorób dziąseł i zębów. Jakiekolwiek ubytki czy schorzenia pojawiające się w trakcie leczenia są przesłanką do jego przerwania. Jak czyścić aparat na zęby? Przede wszystkim zęby uzbrojone w aparat dokładnie myjemy po każdym posiłku, nawet skromnym, a następnie jamę ustną płuczemy wodą z dodatkiem specjalnych płynów stomatologicznych, co pomaga wypłukać resztki jedzenia. Konieczne jest również systematyczne używanie nici dentystycznej.

Kiedy aparat na zęby dla dziecka?

child-476507_1280

Mniej więcej między 4. a 12. rokiem życia, a zwłaszcza kiedy dziecko nie ma zębów stałych. Wady zgryzu koryguje się w tym wieku poprzez aparaty ruchome, czyli czynnościowe. Aparat taki pomaga zębom wychylać się we właściwym kierunki i odpowiednio rozrastać się szczęce, dzięki czemu robi się miejsce dla zębów stałych. Aparat taki musi być zakładany na noc i na przynajmniej 4 godziny w ciągu dnia.

Choć leczenie ortodontyczne w przypadku dorosłych nie jest refundowane, warto zadbać o swój zgryz, nawet jeśli ma się 30-40 lat. Równe zęby to lepszy wygląd, łatwiejsze dbanie o to, aby nasz uśmiech był nie tylko piękny, ale i zdrowy.