Ból zęba po leczeniu… Sposoby na szybką ulgę.

Ból zęba po leczeniu… Sposoby na szybką ulgę.

Ból zęba po leczeniu to zmora niejednego z nas. Niezależnie od tego, czy jest to leczenie kanałowe, wyrywanie, czy zwykłe borowanie, często boli tak, że nie możemy znaleźć sobie miejsca. Każdego z nas w życiu przynajmniej raz kiedyś bolał ząb, dlatego istnieje wiele sposobów  na to, aby bolesność zęba po leczeniu zmniejszyć, a nawet całkowicie zlikwidować. Leki przeciwbólowe czy domowe metody? Sprawdź nasze sposoby na szybką ulgę!

Po pierwsze dentysta.

Przedłużający się ból zęba po leczeniu może być dla nas sygnałem, że zabieg został przeprowadzony w niewłaściwy sposób lub pojawiły się jakieś komplikacje. Dlatego jeśli dolegliwość nie maleje, a wręcz narasta, trwa wiele tygodni, przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, należy zgłosić się z powrotem to lekarza dentysty, aby sprawdził, czy wszystko jest w porządku. Wiele osób ignoruje swój stan, bojąc się kolejnej wizyty, ale jest to błędne koło – ząb sam się nie wyleczy, a pozostawienie go samemu sobie będzie sprawiało, że jego kondycja będzie ulegać pogorszeniu.

Leki przeciwbólowe

Po kapsułki sięgamy zdecydowanie najszybciej. Należy jednak pamiętać, że nie są dobre dla naszego organizmu i praktycznie zawsze powodują skutki uboczne. Leki przeciwbólowe stosujemy więc tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Najlepiej brać je przed pójściem spać, aby ułatwić sobie zaśnięcie oraz podczas ważnych części dnia – np. w pracy, kiedy musimy funkcjonować najlepiej, jak tylko potrafimy. Ograniczmy jednak ich przyjmowanie do minimum.

Domowe sposoby

W naszej spiżarni możemy znaleźć wiele składników, które pomogą nam w bólu zęba. Należy do nich między innymi jodyna, czosnek, alkohol, szałwia, goździki czy imbir, z których wykonuje się różnego rodzaju płukanki. Wszystkie charakteryzują się delikatnym działaniem, działają bakteriobójczo i nie mają skutków ubocznych. Mogą je stosować również dzieci i kobiety w ciąży. Warto się nimi zainteresować, bo nie tylko uśmierzają ból, ale również (czego nie zrobi żadna tabletka przeciwbólowa) przyśpieszają gojenie się ran, działają dezynfekująco. To cenny sprzymierzeniec w walce z bolącym zębem.

Dbaj o chory ząb

O wrażliwy ząb, który sprawia nam ból, należy specjalnie dbać. Po zabiegu będzie reagował bólem na każde złe traktowanie z naszej strony. Jeśli to koniecznie spróbujmy pić przez słomkę, jedzmy tylko jedną stroną i unikajmy potraw, które wymagają dużej ilości żucia. Starajmy się spać na zdrowym boku lub na plecach, żeby nie uciskać chorego miejsca. Warto również spróbować okładów z lodu – można przykładać kompres do policzka lub pić wodę z lodem. To szybki sposób na ulgę.

Ból to uczucie, którego nikt z nas nie chce doświadczać. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że stosowanie silnych leków przeciwbólowych nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Środki te są stosunkowo nowym wynalazkiem – nasi przodkowie radzili sobie doskonale z dużo gorszymi przypadłościami. Im więcej bierzemy leków, tym wrażliwsi jesteśmy na ból i gorzej go znosimy. Warto więc spróbować wszystkiego, a leki przeciwbólowe powinny zawsze stanowić ostateczność. Dzięki temu mamy pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby sobie nie szkodzić.