Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia na oku?

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia na oku?

Nie jest niczym przyjemnym. Przeszkadza, uwiera, boli, a przy tym wygląda nieestetycznie. Jęczmień na oku to uciążliwa dolegliwość, ale są na nią sposoby. I na szczęście szybko mija.

Najbezpieczniej byłoby powiedzieć, że każdemu, kto zauważy u siebie jęczmień na oku, leczenie powinien zaordynować lekarz. Rzeczywiście, byłaby to sytuacja idealna, nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Na szczęście istnieją sprawdzone na jęczmień na oku sposoby. Także te domowe.

Na ludzkich powiekach znajdują się ujścia gruczołów łojowych. Jęczmień jest niczym innym, jak grudkowym ropieniem jednego lub kilku z tych gruczołów. Pierwszym etapem jest zaczerwienienie na widocznej stronie powieki, które boli i swędzi. To jęczmień zewnętrzny. Może też pojawić się po stronie wewnętrznej, mamy wtedy do czynienia z jęczmieniem wewnętrznym. Kolejnym etapem jest ropna krostka, której w żadnym wypadku nie wolno wyciskać. Krostka po kilki dniach samoistnie pęka i zasycha.

Schorzenie to wywoływane jest przez bakterie gronkowca (Staphylococcus aureus). Powstawaniu jęczmienia sprzyjają m.in. braki w codziennej higienie, takie jak dotykanie czy tarcie oczu brudnymi rękami bądź niedokładny demakijaż oczu, ale też przebywanie w pobliżu toksycznych oparów czy w zadymionych pomieszczeniach. Na jęczmień równie podatni są mężczyźni jak i kobiety i wiek nie ma tu znaczenia. Zwłaszcza w przypadku dzieci choroba lubi powracać. Dlatego właściwe leczenie jest bardzo ważne.

Jęczmień na oku – jak się go pozbyć?

oxeye-daisy-538024_1280

Najlepiej pójść do lekarza, który przepisze krople lub maść z antybiotykiem. Konieczne może być nacięcie ropnia w celu skutecznego oczyszczenia go. Jednym z domowych sposobów leczenia jest przykładanie wilgotnych (nie mokrych), ciepłych kompresów kilka razy dziennie na 10-15 minut. Okłady te przygotować można z naparu z ziela świetlika, nagietka, rumianku, liści malin lub świeżej pietruszki. Zmniejszają one ból i zwalczają stan zapalny. Pomaga także przykładanie odsączonej, wilgotnej i ciepłej saszetki z zieloną herbatą. Bardzo znanym sposobem jest pocieranie jęczmienia złotą obrączką. Przed zabiegiem złoto należy zdezynfekować.

Inna ciekawa metoda na pozbycie się jęczmienia to rozgrzanie powieki za pomocą ugotowanego na twardo, nieobranego jajka. Ma ono kształt dobrze dopasowany do oka i długo trzyma ciepło, co ułatwia usunięcie ropnej wydzieliny. Wystarczy lekko masować i pocierać jajkiem zainfekowane miejsce.

Kiedy pojawi się jęczmień na oku u dziecka, warto pójść do lekarza od razu. Maść i krople z antybiotykiem nie tylko szybko i skutecznie wyleczą zmianę, ale też zapobiegną rozprzestrzenianiu się jęczmienia na sąsiednie tkanki i jego nawrotom. Jeżeli jednak nawroty się pojawią, to – podobnie jak u dorosłego – konieczne może okazać się podanie antybiotyków doustnie. U dzieci pojawiają się niekiedy powikłania w postaci uogólnionego zakażenia bakteryjnego, co może wymagać hospitalizacji.

Jęczmień na oku – jak długo trwa?

Zwykle ropna krostka na powiece pęka samoistnie i znika w ciągu tygodnia. Stosowane leczenie ma przyspieszyć gojenie się zmiany i zapobiec nawracaniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

Tagged In: