Leczenie bólu kręgosłupa – co możemy zrobić?

Leczenie bólu kręgosłupa – co możemy zrobić?

Ból kręgosłupa może się pojawić w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli trwa ponad 2 tygodnie, jest nawracający, ostry, dokuczliwy, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, czyli ortopedy. Wizyta lekarska, oparta na wywiadzie i odpowiednich badaniach, pozwoli odnaleźć przyczynę bólu i pomoże nam się zmierzyć z  przykrymi dolegliwościami.

Leczenie bólu kręgosłupa – jakie możliwe choroby?

Zwyrodnienie kręgosłupa, rwa kulszowa, dyskopatia – to tylko niektóre z chorób, które mogą spotkać nasz kręgosłup. Przyczyn zachorowania może być bardzo wiele. Najczęściej jest to wiek, siedzący tryb życia, przeciążenia i urazy kręgosłupa, nadwaga. Dobrą profilaktyką jest higieniczny tryb życia – prawidłowa masa ciała, pełnowartościowa dieta, regularny ruch (dla kręgosłupa najlepiej pływanie, joga, pilates) oraz prawidłowa postawa każdego dnia. Warto pamiętać, że schylając się po jakiś przedmiot, nie można tego robić na wyprostowanych nogach! To prosta droga do urazów.

Co zrobić, kiedy ból dokucza?

Leczenie bólu kręgosłupa powinniśmy zacząć od bezzwłocznego udania się do ortopedy. Lekarz znajdzie przyczyny bólu i wskaże chorobę, która nam dokucza. To pierwszy krok do udanego powrotu do zdrowia! Nie warto próbować indywidualnych dróg leczenia, korzystać z leków przeciwbólowych bez recepty, bez ówczesnej konsultacji z lekarzem. Takie praktyki mogą powodować, że choroba będzie się nasilać.

Pomoc doraźna – co zrobić przed wizytą u lekarza?

Nagły, silny ból pleców? Najlepiej położyć się na płaskiej powierzchni, stosować okłady z lodu i przyjmować leki przeciwbólowe, aż do ustania pierwszych objawów lub przyjazdu karetki pogotowia. Jeśli ból nasila się, ale pozwala nam na swobodne poruszanie – wizyta u lekarza powinna być pierwszą czynnością.

Siedzący tryb życia, nadwaga, brak ruchu – dzisiejszy tryb życia wielu osób powoduje, że prędzej czy później będziemy mieli problem z kręgosłupem. Jak w większości chorób, najważniejsza jest profilaktyka – należy dbać o zdrową dietę i regularny ruch fizyczny, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Leczenie bólu kręgosłupa? Zacznij już dziś!