Objawy i pierwsza pomoc, kiedy masz zapalenie żołądka.

Objawy i pierwsza pomoc, kiedy masz zapalenie żołądka.

Nadużywanie alkoholu, infekcje, stres, przyjmowanie leków, alergie pokarmowe – to tylko niektóre możliwe przyczyny powstania zapalenia żołądka. W nazewnictwie medycznym mówi się również o nieżycie żołądka, katarze żołądka czy zapaleniu błony śluzowej żołądka. Jakie są objawy tej choroby? Na czym polega leczenie? Jak zapobiegać? Podpowiadamy!

Zapalenie żołądka – objawy

Ból w nadbrzuszu, uczucie pełności, ostre wymioty, mdłości, zgaga, a czasem nawet krwawienie z układu pokarmowego – to najczęściej pojawiające się układy nieżytu żołądka. Krwawe wymioty są powodem do wykonania gastroskopii lub RTG.

Przyczyny zapalenia żołądka – co powoduje dolegliwość?

Zapalenie żołądka może pojawić się w różnych sytuacjach i mieć rozmaite przyczyny. Infekcje, uszkodzenia toksyczne, leki, alergie pokarmowe, niewydolność nerek, stres, nadużywanie alkoholu, a nawet zarażenie bakterią. W razie podejrzenia choroby należy skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda leczenie?

Leczona i wcześnie rozpoznana choroba jest w zupełności wyleczalna w 80-90% przypadków. Nieleczona lub leczona w niewłaściwy sposób (np. przy użyciu wyłącznie domowych sposobów), może powodować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Aby wykryć nieżyt żołądka wykonuje się gastroskopię lub prześwietlenie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Leczenie jest indywidualne, szczegóły ustala lekarz. Mogą to być ogólnie dostępne leki przy nadkwasocie, mogą być to alternatywne metody leczenia, w zależności od nasilenia choroby i rodzaju nieżytu.

W leczeniu niezbędna jest również dieta – przede wszystkim rezygnacja z używek, takich jak alkohol, kawa czy papierosy. Należy unikać również tłuszczów zwierzęcych, gazowanych napojów, ostrych przypraw. Zalecane jest jedzenie 5-6 posiłków dziennie, ale w małych ilościach. W niektórych przypadkach zalecana jest również suplementacja witaminy B12, której niedobór może powodować tą dolegliwość.

Podejrzewasz u siebie zapalenie żołądka? Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, którzy zaprzeczy lub potwierdzi Twoje obawy i zaproponuje metody leczenia. Zapalenie żołądka to groźna dolegliwość, której nie można lekceważyć. Wcześnie wykryta i leczona w odpowiedni sposób, daje szybką ulgę.