Profilaktyka zdrowotna czyli przechytrzyć chorobę

Profilaktyka zdrowotna czyli przechytrzyć chorobę

Nasze zdrowie jest w naszych rękach. Profilaktyka zdrowotna to klucz, który może otworzyć nam drzwi do zdrowszego i pełniejszego życia. Badania pokazują, że największy wpływ na zdrowie człowieka ma jego styl życia. Tylko od nas zależy, czy będzie on powodował chorobę czy sprawi, że oszczędzimy sobie kłopotów w sposób maksymalny, jak to możliwe. Warto dołożyć wszelkich starań, aby zdrowie towarzyszyło nam przez długie lata.

Czynniki wpływające na nasze zdrowie

Los nie jest jedynym powodem, dla którego jedni z nas żyją dłużej niż inni. Oczywiście, niektórzy ludzie, którzy mogliby być dla nas przykładem zdrowego sposobu życia, ciężko chorują – ale to nie powinno nas usprawiedliwiać i przekreślać naszych starań. Owszem czynniki genetyczne i warunki środowiskowe również mają wpływ na rozwój ewentualnych chorób. Ale są w mniejszości. Dlatego właściwa profilaktyka zdrowotna jest taka ważna.

Pola zdrowotne Lalonda, obrazuje jaki wpływ na człowieka mają poszczególne czynniki.

53% – Styl życia – największy wpływ na zdrowie człowieka. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, ograniczenie stresu, używek i całokształt naszej codzienności prowadzi lub odpycha od nas chorobę. Profilaktyka zdrowotna, rozumiana jako ogół zachowań, które nie przynoszą szkody naszemu organizmowi, w 50% wydłużają nam życie.

healthy-person-woman-sport

21% – Środowisko fizyczne – również ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Na szczęście, większość z tych czynników w jakimś stopniu zależy od nas samych. Negatywne oddziaływanie środowiska to takie elementy jak hałas, promieniowanie, degradacja środowiska czy szkodliwe substancje chemiczne, które przyjmujemy, np. w jedzeniu.

16% – Czynniki genetyczne – przedostatni czynnik na tej liście to genetyka i jej oddziaływanie na nasze zdrowie. Nie można uważać więc za prawdziwe twierdzenie, że na nasze zdrowie mają wpływ jedynie geny po naszych rodzicach.

10% – Opieka zdrowotna – funkcjonowanie placówek medycznych, jakość leczenia i rehabilitacji, jak i w ogóle działania medycyny mają najmniejszy wpływ na nasze zdrowie i życie. Pomijając niezaprzeczalny fakt, że odpowiednia profilaktyka zdrowotna może sprawić, że zwyczajnie z opieki lekarzy nie będziemy musieli korzystać, a więc ich wpływ będzie zerowy.

healthy-apple-fruits-orange

Wyniki tych badań wprost pokazują, że odpowiednia profilaktyka zdrowotna, a więc zdrowy styl życia, może uratować nas przed wieloma chorobami. Inne czynniki mają na nie wpływ jedynie w niewielkim stopniu. Nie warto więc siedzieć z założonymi rękami i udawać, że nasze zdrowie to wynik losowych czynników, na które nie możemy nic poradzić.

Pamiętajmy, że profilaktyka zdrowotna to nie tylko brak choroby, ale przede wszystkim ogólny dobrostan człowieka  – fizyczny, psychiczny i społeczny. Polega na ocenianiu otaczających nas zjawisk i podejmowanie wysiłków w celu eliminacji lub ograniczania tych z nich, które są dla nas zagrożeniem. To prosty sposób na hamowanie rozwoju chorób i dłuższe, bardziej satysfakcjonujące życie, do którego serdecznie zachęcamy.