Szczepienia obowiązkowe – sprawdź Kalendarz Szczepień 2016

Szczepienia obowiązkowe – sprawdź Kalendarz Szczepień 2016

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przez specjalistów z GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) znajdują się w nowym, zaktualizowanym Kalendarzu Szczepień 2016. Nowy Kalendarz Szczepień zawiera kilka poprawek i zmian w porównaniu do zeszłorocznej edycji, dlatego warto się z nim zapoznać. Należy pamiętać, że szczepienia obowiązkowe dotyczą jedynie pacjentów do 19-roku życia lub osób szczególnie narażonych na poszczególne choroby. Na co należy się zaszczepić? Jakie zmiany wprowadza nowy kalendarz? Zapraszamy do artykułu.

adorable-20374_1920Pierwszy rok życia

Dziecko szczepione jest przeciw WZW typu B (w trzech dawkach), błonicy, tężcowi, krztuścowi, Haemophilus influenzae typu B oraz polio. Najważniejszą zmianą jest dopuszczenie możliwości szczepienia podskórnego przeciw WZW typu B (wcześniej była możliwość jedynie szczepienia domięśniowego). Pierwsze szczepienie odbywa się już w ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka.

Drugi rok życia

Szczepienia obowiązkowe dla dzieci w tym wieku to różyczka, odra, świnka oraz czwarta dawka (przypominająca) szczepień przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi.  Zmianą w porównaniu do roku 2016 jest możliwość wykonania szczepienia szczepionką autentowaną skojarzoną (w przypadku pierwszej wymienionej grupy). Pozwala to zrobić szczepienie za jednym razem, bez konieczności osobnych wizyt u lekarza.

Szósty rok życia

Dzieci w wieku lat 6 otrzymują dawkę przypominającą przeciw błonicy, tężcowi, polio oraz przeciw krztuścowi. Należy szczepić jedynie szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa polio), co jest ważną zmianą w porównaniu do zeszłego roku, wprowadzoną od 1 kwietnia 2016.

10 rok życia

Szczepienia obowiązkowe to dawka przypominająca przeciw odrze, śwince i różyczce. Nie wprowadzono żadnych zmian w zakresie szczepień dla tej grupy wiekowej.

14 rok życia

Dawka przypominająca szczepionki przeciw błonicy i tężcowi. I w dla tej grupy wiekowej nie wprowadzono żadnych zmian do szczepień obowiązkowych.

vaccination-1215279_1920

19 rok życia

Dawka przypominająca wszystkich szczepień przeprowadzonych w 14 roku życia dziecka, czyli przeciw błonicy i tężcowi. Wiek ten kończy obowiązkowe szczepienia dla dzieci.

Inne zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych

Dodano obowiązek szczepienia przeciwko WZW B dla osób cierpiących na choroby nerek z filtracją kłębuszkową poniżej 30 ml/min oraz osób dializowanych. W 2016 zmiana dotyczy również tężca, który od Nowego Roku może być szczepiony tylko podskórnie, a nie tak jak wcześniej, podskórnie i domięśniowo.

Szczepienia obowiązkowe to konieczny zapis w kalendarzu każdego rodzica. Konieczność robienia szczepień jest oczywista, jednak sposoby ich podawania i inne okoliczności na bieżąco się zmieniają i nasza wiedza w tym zakresie potrzebuje stałej aktualizacji. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, prosimy o rozmowę z lekarzem rodzinnym, który wyjaśni wszystkie niuanse w odniesieniu do konkretnego przypadku.