Tabletki na ból zęba bez recepty. Co zadziała błyskawicznie?

Tabletki na ból zęba bez recepty. Co zadziała błyskawicznie?

Ostre kłucie, tępe ucisk, nieprzyjemne pulsowanie. Ból zęba to zdecydowanie nie jest przyjemność. Czasem delikatny dyskomfort, czasem ból trudny do opisania, który sprawia, że nie potrafimy nic zrobić – ani spać, ani jeść, ani normalnie funkcjonować. Zęby bolą mocno nie bez powodu. To sygnał, że wymagają opieki dentystycznej. Jeśli właśnie czekasz na wizytę i nie możesz wytrzymać, albo wręcz przeciwnie, cierpisz na dolegliwości po zabiegu sprawdź, jakie są tabletki na ból zęba bez recepty.

Tabletki na ból zęba. Bez recepty?

Większość tabletek przeciwbólowych możemy kupić bez recepty. Jeśli ból jest szczególnie dokuczliwy, lekarz z pewnością zleci nam odpowiedni środek i dawkowanie. Leki dostępne powszechnie w aptekach mają różne składy, dlatego warto im się dobrze przyjrzeć. Niezbyt nasilone dolegliwości miną po zażyciu paracetamolu. Kiedy ból jest ostry, pulsujący i nie możemy sobie z nim poradzić, lepiej od razu sięgnąć po ibuprofen, który lepiej trafi w silny ból i przynosi szybszą ulgę.

Spróbuj płukanek

Na stany zapalne dziąseł najlepiej pomoże ciepły napar z rumianku lub szałwii. Można również przygotować miksturę zawierającą 5 kropli jodyny i łyżeczkę soli, rozpuszczoną w szklance wody. Powinny przynieść ulgę w bólu, działają odkażająco i antybakteryjnie.

Domowe sposoby

W zębie czujesz wyraźny ubytek lub wiesz, że to to? Weź wacik kosmetyczny i nasącz go olejkiem kamforowym, jodłowym lub goździkowym albo kroplami walerianowymi, które w szybki sposób uśmierzają ból i umieść go w ubytku. To metoda również bardzo dobra dla kobiet w ciąży i małych dzieci, które nie mogą przyjmować silnych leków przeciwbólowych.

Lód dobry na wszystko

Chłodzenie obolałego miejsca przynosi natychmiastową ulgę i zmniejsza opuchliznę – choć teoretycznie wiemy to wszyscy, w praktyce rzadko to stosujemy w praktyce. Wystarczy przykładać do policzka lodowaty kompres, bić wodę z lodem, a nawet żuć kostki lodu. Z pewnością poczujemy ulgę.

Należy pamiętać, że wszystkie wymienione sposoby to jedynie środki doraźne. Przeczekiwanie bólu zęba nigdy nie przynosi pożądanych rezultatów – i tak skończymy u dentysty, z tą jedną różnicą, że stan zęba może się dynamicznie pogorszyć przez nasze odwlekanie. I zamiast standardowego borowania, możemy się spodziewać dużo gorszych zabiegów, np. leczenia kanałowego. Ból jest sygnałem, że nasza profilaktyka zawiodła. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak wybrać się do lekarza dentysty. Jeśli ból jest wyjątkowo silny, boli nas cała głowa – należy bezzwłocznie udać się na pogotowie.