Zapalenie pęcherza – objawy, przyczyny, metody leczenia

Zapalenie pęcherza – objawy, przyczyny, metody leczenia

Nieleczone zapalenie pęcherza może prowadzić do poważnych dolegliwości, szczególnie problemów z nerkami i drogami rodnymi u kobiet. To właśnie panie, ze względu na budowę anatomiczną, najczęściej mają problemy z zapaleniem pęcherza. Jakie są objawy, przyczyny tej choroby i dostępne metody leczenia? Czy da się szybko uporać z tą dolegliwością? Podpowiadamy!

Przyczyny choroby

Zapalenie pęcherza w większości dotyczy kobiet niż mężczyzn. Cewka moczowa jest u kobiet dużo krótsza niż u mężczyzn, a do tego leży w bezpośrednim sąsiedztwie dróg rodnych i odbytu, gdzie istnieje wiele drobnoustrojów, które nieszkodliwe w tym miejscu, są niebezpieczne dla dróg moczowych. Jest wiele możliwych przyczyn, m.in. gronkowiec, chlamydia, rzeżączka, ale najczęściej są to pałeczki okrężnicy, które bytują w kale. Gdy bakterie przedostają się do cewki moczowej, namnażają się, tworząc stan zapalny, który następnie przedostaje się w stronę nerek do jego ścian, powodując zapalenie. Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie, mogą przedostać się dalej – moczowodami do nerek.

Infekcję można również złapać latem, przez przechłodzenie pęcherza, np. podczas kąpieli, przesiadywania w mokrym kostiumie kąpielowym, siadania na kamieniach czy odsłaniania okolic nerek w chłodne dni. Zapaleniu pęcherza sprzyjają częste kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami, noszenie zbyt obcisłych spodni czy bielizny, niewłaściwa higiena, używanie podpasek, korzystanie z publicznych toalet bez odpowiedniego zabezpieczenia. Przyczyn może być wiele.

Zapalenie pęcherza – objawy

Jeśli bardzo często udajesz się do toalety, nawet jeśli nie wiele pijesz, a przy oddawaniu moczu czujesz lekkie pieczenie, mogą być to objawy zapalenia pęcherza. Ból będzie się nasilał, a chodzenie do toalety, mimo oddawania jedynie kilku kropli moczu, będzie coraz częstsze.

Sprawdzone sposoby na zapalenie pęcherza

  1. Picie dużej ilości płynów – co najmniej 3 litry dziennie, aby przyśpieszyć proces wypłukiwania bakterii z dróg moczowych. Do wody można dodawać sok z cytryny. Najlepsza będzie niegazowana moda mineralna.
  1. Unikanie używek – mocna herbata, kawa i alkohol podrażniają pęcherz, dlatego w czasie choroby najlepiej jest unikać tych napojów.
  1. Ciepło – kąpiele, otulanie się kołdrą, gorące okłady podbrzusza i dolnej części pleców poprawiają ukrwienie i przyśpieszają regenerację.
  1. Gorące nasiadówki – najlepiej z liści szałwi lub rumianku, które parzy się pod przykryciem i dodaje do nasiadówek.
  1. Zrezygnuj z seksu – w czasie choroby może być nie tylko bolesny, ale jeszcze pogarsza chorobę.

Zapalenie pęcherza – kiedy do lekarza?

Jeśli objawy trwają dłużej niż kilka dni, towarzyszą im nudności i gorączka, w moczu można dostrzec krew – trzeba jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zastosuje najlepszą terapię i zleci odpowiednie lekarstwa. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.